W dzisiejszym podcaście kolejny raz rozmawiam z Dominikiem Stecułą, przedstawicielem Instytutu Piasta. Mówimy o konferencji „Polonia amerykańska w XXI wieku: wyzwania i możliwości” która odbyła się w ubiegłym tygodniu w Chicago, ankiecie Instytutu Piasta nt. Polonii w Ameryce, Alexie Storożyńskim i jego książce poświeconej Tadeuszowi Kościuszce The Peasant Prince: and the Age of Revolution (tutaj zapis wideo wykładu poświęconego książce), na koniec wspominamy mecz Gwiazd Instytutu Piasta. Problemy z dźwiękiem po stronie mojego rozmówcy spowodowane były bardzo słabą jakością jego chińskiego telefonu. Zapraszam do słuchania i komentowania.
Polskie Detroit 217 | 23:47 | 16.77 MB
[podcast]http://media.libsyn.com/media/polskiedetroit/PD217-2009-10-23.mp3[/podcast]
3 odpowiedzi na “Polskie Detroit 217 – Alex Storożyński”
Dopiero zauwazylem ten perfidny komentarz. Moj telefon jest tajwanski (firma HTC), chinski jest telefon Lukasza (designed in California, Made in China – tak pisze na pudelku)
W/g Chińczyków Tajwan to Chiny, Dominiku.
Odnosnie różnic w zainteresowaniu sprawami szeroko rozumianej Poloni, pomiedzy Europa a Stanami. Pragnę przypomnieć ze istneja zasadnicze różnice intelektualne pomiędzy dorosla młodzieżą na wyspach a ta w Stanach. Emigracja wyspowa to najczęściej ludzie dobrze wykształceni którzy opuścili Polske wraz z otwarciem granic przez UE. Nie naleYPozy se zatem dźwic ze istnieje tam zainteresowanie życiem publicznym. W Sranach natomiast odsetek mlodych podobnym wyksztaceniem jest znacznie mniejszy, co ciekawe mimo liczniejszej Poloni. Mniemam ze chodzi o rejony z jakch pochodzą Co ludzie. Od wieków niedoinwestowane tereny wschodzbiej Polski, o czym świadczyć może obecność rady miasta Bialegostoku. Proszę spojzec na kongres czy senat w US, mimo tak licznej Poloni( chyba 4 nacja w US) nie mamy w tym kraju nic do powiedzenia. Nikt się z nami nie liczy jako z wyborcami. Mając nawet obywatelstwo Polacy głosują w bardzo małej ilości. Czy da sie to kiedyś zmienić…?